Choroba kamicy moczowej

Kamica moczowa jest jedną z patologii nerek związanych z naruszeniem procesu metabolicznego w organizmie. Choroba nie ma ograniczeń wiekowych, można ją znaleźć zarówno u noworodków, jak i u dorosłych.

Przebieg choroby

Najpierw powstają mikrolity („piasek”), z którego później powstają kamienie. Same kamienie nerkowe rzadko powodują niepokój u pacjenta. Ciężkie objawy kliniczne występują, gdy kamienie migrują do moczowodu, powodując jego zablokowanie. W rezultacie przepływ moczu z nerki jest zaburzony i pojawia się silny ból (kolka nerkowa). Taka sytuacja może spowodować ostre, zagrażające życiu zapalenie nerek lub upośledzenie ich funkcji. W takich przypadkach pacjent wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Bardzo ważne jest, aby leczyć chorobę na początkowym etapie: pozwoli to uniknąć powikłań i w krótkim czasie przywrócić organizm do normalnego stanu.

Choroba kamicy moczowej

Cechy przebiegu kamicy moczowej u kobiet i mężczyzn

Grupa ryzyka obejmuje osoby w wieku od 20 do 55 lat. Kamicę moczową u mężczyzn rozpoznaje się trzykrotnie częściej niż u kobiet. Niemniej jednak to kobiety mają tendencję do tworzenia kolczastych kamieni w kształcie koralowców, które powodują wiele bolesnych objawów. Objawy u obu płci są prawie takie same. Główna różnica polega na tym, że u mężczyzn ból kolki nerkowej promieniuje na penisa, a u kobiet na wargi sromowe. Dość rzadko (tylko w 17% przypadków) występują choroby o charakterze obustronnym, czyli tworzenie się kamieni w obu nerkach. Objawy kamicy moczowej to:

  • Ból w okolicy lędźwiowej (może to być ciągły lub okresowy tępy, lub ostry ból).
  • Kolka nerkowa (samoistny silny ból wskazujący na niedrożność moczowodu).
  • Ból podczas oddawania moczu i odbarwienie moczu (częsta potrzeba oddawania moczu, krwi lub ropy w moczu).
  • Nudności, wymioty, wysokie ciśnienie krwi i temperatura, wzdęcia.

U dzieci objawy kamicy moczowej często nie pokrywają się ze wskazanymi. W każdym razie tylko wykwalifikowany specjalista może zdiagnozować i przepisać leczenie. Przyczyny kamicy moczowej są często związane z dziedziczeniem, a mianowicie z zaburzeniami metabolicznymi. W efekcie zachodzą zmiany w budowie chemicznej i wodno-solnej moczu, w szczególności przekroczenie normy zawartości, jeśli chodzi o

  • kwas moczowy;
  • sól szczawianowa;
  • sole wapniowe;
  • sól fosforanowa.

Przyczyny wewnętrzne obejmują choroby układu pokarmowego, odwodnienie, infekcje, niedobór witaminy D i złe odżywianie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz